Liczba dzieci, które nie są karmione piersią jest nadal wysoka, szczególnie w krajach najbogatszych

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Fot. UNICEF_Pancic

Nowy Jork, 10 maja 2018 r. – Liczba dzieci, które nie są karmione piersią jest nadal wysoka, szczególnie w krajach najbogatszych, podaje UNICEF. Na całym świecie każdego roku około 7,6 mln dzieci nie jest karmionych piersią.

Badania wskazują, że mleko matki ratuje życie dzieci, chroni je przed chorobami śmiertelnymi, ułatwia osiąganie lepszych wyników w nauce i wyższego ilorazu inteligencji.

Mimo tego, 21% dzieci w krajach o wysokich dochodach nie jest karmionych piersią. W krajach średniozamożnych i o niskich dochodach ten wskaźnik wynosi 4%.

Karmienie piersią to najlepszy prezent, jaki każda matka może dać swojemu dziecku, a także sobie samej, mówi Shahida Azfar, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF.

Odsetek niemowląt, które choć raz były karmione piersią jest o wiele wyższy w krajach ubogich i średniozamożnych, takich jak Bhutan (99%), Madagaskar (99%) i Peru (99%) niż w krajach takich jak Irlandia (55%), Stany Zjednoczone (74%) czy Hiszpania (77%). Łącznie 2,6 miliona dzieci w krajach bogatych nigdy nie było karmionych piersią. Ponad 1/3 z nich urodziła się w Stanach Zjednoczonych.

Jak pokazują dane, w krajach ubogich i średniozamożnych czas karmienia piersią jest zależny od wysokości dochodów rodziny.

Dzieci z najuboższych rodzin w wieku dwóch lat są 1,5 raza częściej karmione piersią niż dzieci z rodzin najbogatszych. Największe rozbieżności występują w krajach Afryki Zachodniej i Środkowej, Ameryki Południowej i na Karaibach, gdzie dzieci z najuboższych rodzin są niemal dwa razy częściej karmione piersią niż dzieci z rodzin bogatych.

Zamożne matki żyjące w krajach ubogich mniej chętnie karmią piersią. Odwrotnie, co paradoksalne, jest w krajach bogatych. Tam to właśnie kobiety o niskim dochodzie najrzadziej karmią piersią, mówi Shahida Azar. Te dane wyraźnie pokazują, że niezależnie od poziomu rozwoju, państwa nie dostarczają matkom odpowiednich informacji i nie zapewniają wsparcia w karmieniu piersią.

UNICEF_Ayene

Czynniki prowadzące do wyższych wskaźników karmienia piersią są różne.

Kraje takie jak Indie i Wietnam wdrożyły politykę ochrony i promowania karmienia piersią. Z kolei Turkmenistan ma bardzo wysoki odsetek kobiet, które rodzą dzieci w szpitalach, które otrzymały tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku. Niemal wszystkie matki w Nowej Zelandii i na Sri Lance rodzą dzieci w takich właśnie ośrodkach medycznych. Co więcej, kontekst kulturowy i polityczny, w tym wsparcie ojców, rodzin, pracodawców i społeczności, odgrywa decydującą rolę.

UNICEF apeluje do rządów państw, sektora prywatnego i społeczeństwa obywatelskiego, aby:

  • Zwiększyć finansowanie i świadomość w celu podniesienia wskaźników karmienia piersią od narodzin aż do drugiego roku życia.
  • Wdrożyć normy prawne regulujące wprowadzenie do obrotu mieszanek dla niemowląt i innych substytutów mleka kobiecego oraz butelek i smoczków.
  • Wprowadzić płatny urlop rodzinny i zasady karmienia piersią w miejscu pracy, w tym płatne przerwy na karmienie piersią.
  • Wdrożyć „10 kroków do udanego karmienia piersią” oraz zapewnić mleko kobiece dla chorych niemowląt.
  • Upewnić się, że matki otrzymują poradnictwo w zakresie karmienia piersią w ośrodkach medycznych i w pierwszym tygodniu po porodzie.
  • Poprawić relacje pomiędzy przedstawicielami lokalnych społeczności a ośrodkami medycznymi, aby matki miały stałe wsparcie w karmieniu piersią.
  • Usprawnić system monitorowania w celu śledzenia zmian w polityce, programach i praktykach związanych z karmieniem piersią.

### 

Pełna lista badanych krajów: https://www.unicef.org/nutrition/files/ever-breastfeeding-rates-by-country-2018.pdf

 

Raport dostępny tutaj: link

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej
Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
10 faktów o wodzie, które warto znać

10 faktów o wodzie, które warto znać

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie wrażliwe na jej brak są dzieci, które coraz częściej nie mają do niej dostępu. Bez wody nie da się przeżyć. Potrzebujemy nie tylko jej źródeł, ale także tego, aby były one bezpieczne i sprawdzone.

Więcej