UNICEF: od 2013 r. ponad 1000 dzieci zostało porwanych przez Boko Haram w północnowschodniej Nigerii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0123828

Cztery lata po porwaniu dziewcząt w Chibok, UNICEF apeluje o uwolnienie dzieci i natychmiastowe zakończenie ataków na szkoły 

Abudża/Dakar/Nowy Jork, 13 kwietnia 2018 r. – Od 2013 r. ponad 1000 dzieci zostało porwanych przez Boko Haram w północnowschodniej Nigerii. Mijają właśnie 4 lata od uprowadzenia 276 dziewcząt ze szkoły w Chibok. Sto z nich jest nadal przetrzymywanych przez Boko Haram. UNICEF apeluje o ich uwolnienie i powrót do swoich rodzin.

Czwarta rocznica porwania dziewcząt w Chibok przypomina nam, że dzieci w północnowschodniej Nigerii wciąż są atakowane na ogromną skalę, powiedział Mohamed Malick Fall, przedstawiciel UNICEF w Nigerii. Najmłodsi są regularnie atakowani i narażeni na przemoc w swoich domach, szkołach i miejscach publicznych. 

Ostatni atak na szkołę w Dapchi, w którym zginęło 5 dziewcząt jest przykładem na to, że w północnowschodniej części kraju dzieciom pozostało już niewiele bezpiecznych miejsc. Nawet szkoły nie są wolne od przemocy.

Te powtarzające się ataki na dzieci w szkołach są nie do przyjęcia, powiedział Fall. Dzieci mają prawo do edukacji i ochrony, a szkolna klasa musi być miejscem, gdzie są bezpiecznie.

UN0126114

Od początku konfliktu w północnowschodniej Nigerii (niemal dziewięć lat temu), co najmniej 2295 nauczycieli zostało zabitych, a ponad 1400 szkół zniszczonych. Większość z tych szkół nie została ponownie otwarta z powodu rozległych zniszczeń lub braku bezpieczeństwa.

Władze Nigerii zobowiązały się, aby uczynić szkoły bardziej bezpiecznymi i odpornymi na ataki. UNICEF wspiera władze we wprowadzeniu w życie „Deklaracji Bezpiecznych Szkół”. W Deklaracji Nigeria zobowiązuje się chronić szkoły i uniwersytety przed przemocą i wykorzystaniem militarnym w czasie konfliktu zbrojnego.  

UNICEF apeluje o zakończenie ataków na szkoły i łamania praw dzieci.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej