3 mln dzieci urodziło się w Jemenie od początku wojny

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN0156164

Sana, 16 stycznia 2018 r. – Ponad 3 mln dzieci urodziło się w Jemenie od momentu eskalacji konfliktu w marcu 2015 r. Raport UNICEF „Urodzone na wojnie” ukazuje, jak bardzo dzieci w Jemenie zostały poszkodowane na skutek przemocy, przesiedlenia, chorób, ubóstwa, niedożywienia oraz braku dostępu do wody, opieki medycznej i edukacji.

Całe pokolenie dzieci w Jemenie dorasta nie znając innej rzeczywistości niż przemoc. Najmłodsi w tym kraju cierpią na skutek dramatycznych konsekwencji wojny, na którą nie mają wpływu, powiedziała Meritxell Relano, przedstawicielka UNICEF w Jemenie. Szerzą się choroby i niedożywienie, a ci, którzy przeżyją, będą nosić piętno wojny do końca życia.

Według raportu:

  • Ponad 5000 dzieci zginęło lub zostało rannych na skutek przemocy. To średnio 5 dzieci każdego dnia.
  • Obecnie, ponad 11 mln dzieci wymaga pomocy humanitarnej. To prawie wszystkie dzieci w Jemenie.
  • Ponad połowa dzieci w Jemenie nie ma dostępu do czystej wody pitnej lub odpowiednich warunków sanitarnych.
  • Około 1,8 mln dzieci jest niedożywionych, w tym niemal 400 000 walczy o życie z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia.
  • Niemal 2 mln dzieci nie chodzi do szkoły.
  • U ponad miliona ludzi podejrzewa się cholerę lub choroby biegunkowe. Co czwarty przypadek tych chorób dotyczy dziecka poniżej 5. roku życia.
  • ¾ wszystkich dziewcząt jest wydawana za mąż przed ukończeniem 18 lat.
  • Przez ostatni rok personel medyczny i nauczyciele otrzymują tylko częściowe wynagrodzenie. Mniej niż połowa ośrodków medycznych w pełni funkcjonuje. 
  • Pod koniec września 2017 r., 256 szkół było zupełnie zniszczonych, kolejne 150 szkół przeznaczono dla osób przesiedlonych, a 23 były wykorzystywane przez grupy zbrojne.
UN0156168

Jeszcze przed eskalacją konfliktu w marcu 2015 r., Jemen był najuboższym państwem na Bliskim Wschodzie i jednym z najuboższych na świecie. Kraj cierpiał z powodu trwającego od kilku dekad konfliktu, spowolnienia gospodarczego i wyniszczenia infrastruktury publicznej oraz usług. Obecnie, większość dzieci i rodzin żyje tam tylko dzięki pomocy humanitarnej.

UNICEF w raporcie apeluje do wszystkich stron konfliktu oraz międzynarodowej społeczności o pilne zapewnienie ochrony dla dzieci w Jemenie poprzez:

  • Dążenie do pokojowego rozwiązania konfliktu oraz zaprzestania przemocy.
  • Przestrzeganie zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego w celu ochrony dzieci podczas konfliktu.
  • Zapewnienie trwałego i nieograniczonego dostępu organizacji humanitarnych do każdego poszkodowanego dziecka w Jemenie. Zniesienie ograniczeń nałożonych na import do Jemenu. Żywność oraz paliwo są niezbędne do walki z głodem, wsparcia funkcjonowania szpitali oraz systemów wodnych.
  • Podtrzymanie funkcjonowania opieki zdrowotnej, systemów wodno-sanitarnych oraz placówek oświatowych. Personel medyczny i nauczyciele muszą otrzymywać wynagrodzenie.
  • Zapewnienie wystarczających funduszy na niesienie niezbędnej pomocy. W 2018 r. UNICEF apeluje o 312 milionów dolarów, aby kontynuować pomoc dla dzieci w Jemenie.

Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/jemen i przekazując darowiznę. 

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej