8 milionów Europejczyków użyczyło swojego głosu dzieciom w sytuacjach kryzysowych. UNICEF i UE podsumowują kampanię „Głos Dzieci”.

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Rzym, Włochy, 2 października 2014 – Grupa robocza Rady Unii Europejskiej ds. pomocy humanitarnej i pomocy żywnościowej zaprezentowała dzisiaj przedstawicielom państw członkowskich UE podsumowanie kampanii„Głos Dzieci”. Celem kampanii UNICEF i UE było zwrócenie uwagi na sytuację najmłodszych podczas toczących się na świecie kryzysów humanitarnych. Gospodarzem spotkania było Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Rozwojowej Włoch, co ma związek ze sprawowaniem przez ten kraj prezydencji w Radzie UE.

Do tej pory 8 milionów obywateli Unii Europejskiej wykorzystało sieci społecznościowe, aby oddać swój głos dzieciom. Przesłanie kampanii dotarło do 143 milionów ludzi, co znacznie przekroczyło nasze założenia, skomentował Philippe Cori, Dyrektor Biura UNICEF przy Unii Europejskiej, który wziął udział w uroczystości.

Claus Sørensen, Dyrektor Generalny ECHO (departamentu Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności) powiedział - Unia Europejska i UNICEF są strategicznymi partnerami niosącymi pomoc humanitarną na świecie. Aby skutecznie nieść pomoc ratującą życie musimy inwestować w utrzymanie silnego poparcia ze strony obywateli Unii Europejskiej. Dlatego jestem zachwycony pozytywnymi rezultatami kampanii. 

Gospodarz spotkania, Giampaolo Cantini, Dyrektor Generalny ds. Współpracy Rozwojowej we włoskim MSZ dodał - „Głos Dzieci” powinien być „głosem niewinności”, a nie „głosem wojny”. Kampania UE i UNICEF jest obrazem koszmaru przedstawionego przez historie dzieci, które doświadczyły każdego możliwego rodzaju przemocy. Musimy je chronić i musimy zatrzymać przemoc, która zagraża przyszłości całego pokolenia.

W Polsce kampania „Głos Dzieci” odniosła ogromy sukces, który doceniony został na forum międzynarodowym podczas odbywającego się w Rzymie Annual Meeting - corocznego spotkania, które jest podsumowaniem działalności wszystkich Komitetów Narodowych UNICEF.

Polska odsłona kampanii, w którą zaangażował się Robert Lewandowski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, została oceniona jako najbardziej efektywna, ponad dziesięciokrotnie przekraczając swój zaplanowany zasięg.

Informacja o kampanii:

Kampania „Głos Dzieci” jest wspólną inicjatywą UNICEF i Unii Europejskiej. Jej celem jest zwrócenie uwagi na sytuację milionów dzieci dotkniętych skutkami katastrof naturalnych lub konfliktów. Kampania, realizowana w 6 krajach Unii Europejskiej – Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Polsce, Słowenii i we Włoszech, zachęca użytkowników serwisów społecznościowych do udostępniania i publikowania historii dzieci, które wołają o pomoc.

Kampania skupia się na historiach trójki dzieci: Ayi z Syrii, Michela z Filipin i Chamsi z Czadu. Są to kraje, gdzie UNICEF i Unia Europejska wspólnie realizują szeroko zakrojone programy pomocy humanitarnej.

Swój głos dzieciom oddali Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF:  Ewan McGregor (Wielka Brytania), Gaia Amaral (Włochy), Pau Gasol (Hiszpania), Imanol Arias (Hiszpania), Robert Lewandowski (Polska), Evanna Lynch (Irlandia), Boštjan Nachbar (Słowenia) oraz Pavlos Tsimas (Grecja).

Informacja o spotkaniu: 

W spotkaniu podsumowującym kampanię „Głos Dzieci”, które miało miejsce w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Rozwojowej Włoch, wzięli udział przedstawiciele UNICEF, Komisji Europejskiej i włoskiej dyplomacji: 

Pan Giampaolo Cantini, Dyrektor Generalny ds. Współpracy Rozwojowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Rozwojowej Włoch;
Pan Mario Baldi, kierujący Biurem ds. Pomocy Humanitarnej, Dyrekcja Generalna ds. Rozwoju i Współpracy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Rozwojowej Włoch;
Pan Philippe Cori, Dyrektor Biura UNICEF przy Unii Europejskiej;
Pan Claus Sørensen, Dyrektor Generalny Departamentu Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO);
Dyrektorzy Generalni sześciu Komitetów Narodowych UNICEF, które zaangażowane były w kampanię „Głos Dzieci”: Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Polski, Słowenii i Włoch;
28 przedstawicieli nieformalnej grupy roboczej Rady Unii Europejskiej ds. pomocy humanitarnej i pomocy żywnościowej. 

*** 

EU-UNICEF_logo

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko,  aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl 

Departament Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO) finansuje pomoc humanitarną dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów na całym świecie. Pomoc ECHO opiera się na zasadach humanitarnych: neutralności, bezstronności, niezależności i humanitaryzmu. ECHO jest jednym z największych darczyńców pomocy humanitarnej dla UNICEF. www.ec.europa.eu/echo

Zobacz również

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Drugi sezon podcastu UNICEF o zdrowiu psychicznym już dostępny na platformie Spotify

Na platformie Spotify jest już dostępny drugi sezon podcastu UNICEF, pt. „W Mojej Głowie”. Ten sezon, oparty na programie Self-Help Plus (SH+) Światowej Organizacji Zdrowia, oferuje młodym ludziom praktyczne narzędzia do radzenia sobie ze stresem i promowania zdrowia psychicznego.

Więcej
3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

3 choroby, które nadal zagrażają dzieciom

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Za ich pomocą możemy chronić dzieci m.in. przed cholerą, malarią i polio. Dzięki szczepieniom najmłodsi mogą dorastać w zdrowiu i prawidłowo się rozwijać. Mimo to po raz pierwszy od 30 lat jesteśmy świadkami największego trwałego spadku wyszczepialności wśród dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej