Alarmująca liczba krajów na świecie potrzebuje pomocy humanitarnej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UN019091_Med-Res

19 sierpnia 2016 r. – W 2015 r. UNICEF dostarczył pomoc humanitarną osobom poszkodowanym na skutek 310 sytuacji kryzysowych w 102 krajach świata. To najwyższy wynik od 10 lat - alarmuje UNICEF w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej.

Kryzysy humanitarne dotknęły głównie kraje Afryki Zachodniej i Środkowej (73), Afryki Wschodniej i Południowej (68) oraz Bliski Wschód i Afrykę Północną (53).

Katastrofy naturalne i konflikty zbrojne są codziennością milionów dzieci i ich rodzin na całym świecie.

Całe wsie i miasteczka zostały zmiecione z powierzchni ziemi na skutek dwóch potężnych trzęsień ziemi w Nepalu, czy po przejściu cyklonu Pam w Vanuatu. Ebola zabiła ponad 11 000 osób, a brak bezpieczeństwa żywnościowego naraża miliony dzieci w Afryce na niedożywienie.

W 2015 r. 250 mln dzieci mieszkało na obszarach dotkniętych przez konflikty zbrojne. W samej Syrii natychmiastowej pomocy humanitarnej wymaga ponad 6 mln dzieci, a w Jemenie skutki kryzysu humanitarnego dotykają 82% populacji. Z kolei konflikt w Sudanie Południowym zmusił ponad 2,3 mln osób do opuszczenia swoich domów.

Każdy kryzys humanitarny odciska piętno na sytuacji dzieci pozbawiając je prawa do prawidłowego rozwoju, bezpieczeństwa, żywności, zdrowia, możliwości edukacji, a w najgorszym wypadku - życia.

W 2015 r. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi m.in.: dostarczył czystą wodę dla 25,5 mln ludzi na świecie, zaszczepił na odrę 23 mln dzieci, a ponad 3 mln udzielił wsparcia psychologicznego. Ponadto 2 mln dzieci od 6. do 59. miesiąca życia było leczonych z powodu ostrego niedożywienia, a 7,5 mln dzieci do 18. roku życia umożliwiono dostęp do edukacji.

UN015798_Med-Res

Na samą pomoc humanitarną w 2015 r. UNICEF przeznaczył ponad 1,6 mld dolarów. W 2016 roku potrzeby są równie duże. Każdego dnia aż 755 pracowników UNICEF w terenie naraża swoje zdrowie i życie niosąc pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Potrzeby są jednak ogromne, a pomoc nie zawsze wystarczająca. UNICEF robi wszystko, aby dotrzeć z pomocą do każdego dziecka i dlatego apeluje o pomoc Darczyńców z całego świata.

19 sierpnia 2003 r. przeprowadzono zamach terrorystyczny na siedzibę ONZ w Bagdadzie. Na skutek zamachu zginęło wówczas 22 pracowników humanitarnych. W 2008 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej. W tym dniu oddajemy hołd wszystkim ludziom dotkniętym przez kryzysy humanitarne oraz tym, którzy z narażeniem życia niosą im pomoc.

W tym wyjątkowym dniu szczególnie liczymy na wsparcie. Pomóc można wchodząc na stronę: www.unicef.pl/pomoc. 

dzien pomocy hum

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej