Irak: 3,6 mln dzieci jest narażonych na przemoc

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI204067_Med-Res

Bagdad, Amman, 30 czerwca 2016 r. – 3,6 mln dzieci w Iraku (czyli 1 na 5 w tym kraju) jest narażonych na utratę zdrowia, życia, przemoc seksualną, porwanie i przymusowe wcielenie do grup zbrojnych. Według UNICEF liczba ta wzrosła o 1,3 mln w ciągu zaledwie 18 miesięcy.

Obecnie 4,7 mln dzieci w Iraku wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej. To 1/3 wszystkich irackich dzieci.

Dzieci w Iraku znajdują się na linii ognia i są nieustannie celem ataków, powiedział Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Iraku. Apelujemy do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie praw dzieci. Musimy dać dzieciom wsparcie, jakiego potrzebują.

Raport UNICEF „A Heavy Price for Children”przedstawia skalę i złożoność kryzysu humanitarnego, który od niemal czterech dekad dotyka ten kraj. Sytuacja dzieci w Iraku pogarsza się z dnia na dzień. W ciągu ostatniego 2,5 roku 1496 dzieci zostało porwanych. To oznacza, że w każdym miesiącu uprowadzano 50 dzieci. Wiele z nich zmuszano do walki lub wykorzystano seksualnie.

Porywanie dzieci z ich domów, szkół i ulic jest przerażające, powiedział Hawkins. Te dzieci są zabierane ze swoich rodzin i nieludzko wykorzystywane.

Od 2014 r. niemal 10% dzieci w Iraku (czyli ponad 1,5 mln) musiało opuścić swoje domy z powodu rosnącej przemocy. Niektóre z nich musiały to robić wiele razy. Z powodu konfliktu niemal 1 na 5 szkół nie funkcjonuje, a 3,5 mln dzieci w wieku szkolnym znajduje się poza systemem edukacji. 

UNICEF apeluje o podjęcie natychmiastowych działań w celu ochrony praw dzieci w Iraku:

  • Należy zakończyć zabijanie, okaleczanie, porywanie, torturowanie i przetrzymywanie dzieci, a także ich przymusowe rekrutowanie do sił zbrojnych i wykorzystywanie seksualne. Należy zakończyć ataki na szkoły, placówki medyczne i ich personel.
  • Należy zapewnić nieograniczony i bezwarunkowy dostęp organizacji humanitarnych do wszystkich dzieci, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują (również na terenach niekontrolowanych przez rząd).
  • Należy zwiększyć dostęp do edukacji oraz wyposażyć nauczycieli i uczniów w materiały edukacyjne. Te dzieci w kolejnych latach odbudują Irak i będą decydować o jego przyszłości.
  • Należy zapewnić dzieciom wsparcie psychologiczne.
  • Należy zwiększyć finansowanie pomocy dla Iraku. Środki szybko się kończą, co prowadzi do ograniczenia dostarczania pomocy ratującej życie.

Pomóc można wchodząc na stronę www.unicef.pl/pomoc

Informacje dodatkowe: UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi pracuje w niezwykle trudnych warunkach, aby dostarczyć dzieciom pomoc. W ciągu ostatnich 18 miesięcy zapewniliśmy wsparcie psychologiczne dla ponad 100 000 dzieci, dostarczyliśmy czystą wodę do ponad 750 000 osób, zaszczepiliśmy 5,6 mln dzieci przeciwko polio oraz zapewniliśmy dostęp do edukacji dla ponad 710 484 dzieci.

Pomagam_UNICEF

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej