Liczba dzieci, które nie są karmione piersią jest nadal wysoka, szczególnie w krajach najbogatszych

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Fot. UNICEF_Pancic

Nowy Jork, 10 maja 2018 r. – Liczba dzieci, które nie są karmione piersią jest nadal wysoka, szczególnie w krajach najbogatszych, podaje UNICEF. Na całym świecie każdego roku około 7,6 mln dzieci nie jest karmionych piersią.

Badania wskazują, że mleko matki ratuje życie dzieci, chroni je przed chorobami śmiertelnymi, ułatwia osiąganie lepszych wyników w nauce i wyższego ilorazu inteligencji.

Mimo tego, 21% dzieci w krajach o wysokich dochodach nie jest karmionych piersią. W krajach średniozamożnych i o niskich dochodach ten wskaźnik wynosi 4%.

Karmienie piersią to najlepszy prezent, jaki każda matka może dać swojemu dziecku, a także sobie samej, mówi Shahida Azfar, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF.

Odsetek niemowląt, które choć raz były karmione piersią jest o wiele wyższy w krajach ubogich i średniozamożnych, takich jak Bhutan (99%), Madagaskar (99%) i Peru (99%) niż w krajach takich jak Irlandia (55%), Stany Zjednoczone (74%) czy Hiszpania (77%). Łącznie 2,6 miliona dzieci w krajach bogatych nigdy nie było karmionych piersią. Ponad 1/3 z nich urodziła się w Stanach Zjednoczonych.

Jak pokazują dane, w krajach ubogich i średniozamożnych czas karmienia piersią jest zależny od wysokości dochodów rodziny.

Dzieci z najuboższych rodzin w wieku dwóch lat są 1,5 raza częściej karmione piersią niż dzieci z rodzin najbogatszych. Największe rozbieżności występują w krajach Afryki Zachodniej i Środkowej, Ameryki Południowej i na Karaibach, gdzie dzieci z najuboższych rodzin są niemal dwa razy częściej karmione piersią niż dzieci z rodzin bogatych.

Zamożne matki żyjące w krajach ubogich mniej chętnie karmią piersią. Odwrotnie, co paradoksalne, jest w krajach bogatych. Tam to właśnie kobiety o niskim dochodzie najrzadziej karmią piersią, mówi Shahida Azar. Te dane wyraźnie pokazują, że niezależnie od poziomu rozwoju, państwa nie dostarczają matkom odpowiednich informacji i nie zapewniają wsparcia w karmieniu piersią.

UNICEF_Ayene

Czynniki prowadzące do wyższych wskaźników karmienia piersią są różne.

Kraje takie jak Indie i Wietnam wdrożyły politykę ochrony i promowania karmienia piersią. Z kolei Turkmenistan ma bardzo wysoki odsetek kobiet, które rodzą dzieci w szpitalach, które otrzymały tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku. Niemal wszystkie matki w Nowej Zelandii i na Sri Lance rodzą dzieci w takich właśnie ośrodkach medycznych. Co więcej, kontekst kulturowy i polityczny, w tym wsparcie ojców, rodzin, pracodawców i społeczności, odgrywa decydującą rolę.

UNICEF apeluje do rządów państw, sektora prywatnego i społeczeństwa obywatelskiego, aby:

  • Zwiększyć finansowanie i świadomość w celu podniesienia wskaźników karmienia piersią od narodzin aż do drugiego roku życia.
  • Wdrożyć normy prawne regulujące wprowadzenie do obrotu mieszanek dla niemowląt i innych substytutów mleka kobiecego oraz butelek i smoczków.
  • Wprowadzić płatny urlop rodzinny i zasady karmienia piersią w miejscu pracy, w tym płatne przerwy na karmienie piersią.
  • Wdrożyć „10 kroków do udanego karmienia piersią” oraz zapewnić mleko kobiece dla chorych niemowląt.
  • Upewnić się, że matki otrzymują poradnictwo w zakresie karmienia piersią w ośrodkach medycznych i w pierwszym tygodniu po porodzie.
  • Poprawić relacje pomiędzy przedstawicielami lokalnych społeczności a ośrodkami medycznymi, aby matki miały stałe wsparcie w karmieniu piersią.
  • Usprawnić system monitorowania w celu śledzenia zmian w polityce, programach i praktykach związanych z karmieniem piersią.

### 

Pełna lista badanych krajów: https://www.unicef.org/nutrition/files/ever-breastfeeding-rates-by-country-2018.pdf

 

Raport dostępny tutaj: link

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej