Ochrona środowiska, edukacja, zdrowie i kształtowanie kluczowych kompetencji to najważniejsze kwestie, które martwią młodych ludzi w Unii Europejskiej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Bruksela, Polscy młodzi przedstawiciele na spotkaniu w Parlamencie Europejskim z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

Bruksela, 20 listopada 2018 r. - W Parlamencie Europejskim spotkało się dziś ponad 700 młodych ludzi z różnych części Europy, którzy dyskutowali o swojej przyszłości w Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczyli także młodzi przedstawiciele z Polski.

Jako najważniejsze problemy młodzi ludzie zidentyfikowali kwestie związane z ochroną środowiska, powszechnym dostępem do wysokiej jakości edukacji i ochrony zdrowia oraz dostosowaniem systemu edukacji tak, aby pozwalał kształtować w nich kluczowe kompetencje niezbędne w przyszłości. Młodzi ludzie spotkali się z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, którym zaprezentowali powyższe kwestie i wspólnie dyskutowali nad możliwościami ich rozwiązania.
Dzisiaj w Unii Europejskiej żyje co najmniej 100 milionów dzieci i nastolatków, którzy mają prawo prezentować swoje stanowisko odnośnie decyzji, które wpływają na ich przyszłość, zaznacza Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF - Charlotte Petri Gornitzka, która uczestniczy w spotkaniu w Brukseli. Parlament Europejski otworzył dziś swoje drzwi dla młodych osób, aby rozpocząć dyskusję nad przyszłością Europy. Cieszę się, że możemy w tym uczestniczyć.

Głos młodych ludzi w Parlamencie Europejskim wybrzmiał tym mocniej, że dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który jest także rocznicą uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich powinna być skierowana na dzieci i ich prawa.

W ramach obchodów tego dnia, w Parlamencie Europejskim UNICEF zaprezentował wyniki badania „Europa, jakiej chcą dzieci” przygotowanego wspólnie z Eurochild. Wynika z niego, że 68% badanych dzieci i nastolatków z ponad 20 europejskich państw, jest otwartych i ciekawych osób innej narodowości mieszkających w ich kraju, 74% uważa, że szkoła w niewystarczającym stopniu przygotowuje ich do dorosłego życia, a 53% martwi perspektywa problemu ze znalezieniem pracy w przyszłości.

W tym roku UNICEF z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zorganizował światową akcję #GoBlue, w ramach której zaprasza wszystkich do podpisania petycji, mającej na celu wsparcie praw dziecka na świecie: unicef.org/world-childrens-day

Zobacz również

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS Sp. z o.o. przedłużyła udział w programie „Firma z Sercem”. Wspólnie z UNICEF Polska dba o to, aby każde dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, ciesząc się pełnym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Więcej
Wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Jakiej Europy chcą dzieci? Sprawdź wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Konflikty zbrojne oraz zdrowie psychiczne – to obszary, z którymi wiążą się najpoważniejsze obawy dzieci i młodzieży w Unii Europejskiej. Znamy wyniki ankiety Europe Kids Want 2024, która została opracowana we współpracy z dziećmi i dotyczyła najważniejszych dla nich tematów.

Więcej
UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Współczesna dynamiczna i złożona rzeczywistość gospodarcza coraz częściej pokazuje, że efektywnie prowadzony biznes powinien brać pod uwagę także kwestie społeczne i humanitarne. O wzajemnych benefitach dobrze zbudowanych i starannie prowadzonych relacji sektora pozarządowego oraz świata biznesu mówić będzie Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.

Więcej