Ponad 3 tysiące dzieci zostało uwolnionych z grup zbrojnych od początku konfliktu w Sudanie Południowym

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Dzieci-zolnierze

Niestety wciąż tysiące dzieci-żołnierzy czeka na uwolnienie.

 

Nowy Jork/Yambio, Sudan Południowy, 12 lutego 2019 r. – Dziś, 119 dzieci w Sudanie Południowym zostało uwolnionych z grup zbrojnych, w tym 48 dziewcząt. Najmłodsze dziecko ma 10 lat. Łącznie, od początku konfliktu w Sudanie Południowym, udało się uwolnić ponad 3100 dzieci.

Każde uwolnienie dziecka z grupy zbrojnej oznacza, że uratowaliśmy czyjeś dzieciństwo
i przyszłość, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Coraz więcej dzieci jest uwalnianych z grup zbrojnych w Sudanie Południowym. To dobra wiadomość, jednak przed nami jeszcze długa droga do demobilizacji wszystkich z 19 tysięcy dzieci, które wciąż przebywają w ich szeregach.

Od stycznia 2018 r. ponad tysiąc najmłodszych zostało uwolnionych z różnych grup zbrojnych.

Wtorkowa demobilizacja odbyła się w mieście Yambio, w południowo-zachodnim regionie kraju, gdzie dzieci były wcielone do Ruchu Wyzwolenia Narodowego Sudanu Południowego. Ruch w 2016 r. podpisał porozumienie pokojowe z władzami kraju.

Podczas procesu uwalniania, każde dziecko zostało zarejestrowane i otrzymało certyfikat potwierdzający brak powiązań z grupą zbrojną. Następnie, każde z nich spotkało się
z pracownikami opieki społecznej, lekarzami i nauczycielami. Dzieci otrzymały także pakiet ubrań, butów i innych artykułów pierwszej potrzeby. Aby zapobiec ponownej rekrutacji do grup zbrojnych i umożliwić powrót do życia cywilnego, każde dziecko zostało objęte trzyletnim programem reintegracji z lokalną społecznością.

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, która wymaga od rządów państw zaspokojenia podstawowych potrzeb dzieci i wsparcia w realizacji ich potencjału, dodała Henrietta Fore. Pięć miesięcy po podpisaniu porozumienia pokojowego, UNICEF apeluje do wszystkich stron konfliktu w Sudanie Południowym, aby potwierdziły swoje zobowiązanie do respektowania praw najmłodszych i zapewniły, że już żadne dziecko nie będzie żołnierzem.

Uwolnienie dzieci z grup zbrojnych w Sudanie Południowym zbiegło się z obchodami Międzynarodowego Dnia przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy. Proceder ten jest niezgodny z prawem i niezwykle trudny do weryfikacji. Dlatego też dokładna liczba dzieci-żołnierzy nie jest znana. UNICEF szacuje jednak, że dziesiątki tysięcy chłopców i dziewcząt poniżej 18. roku życia są wykorzystywane podczas konfliktów na całym świecie. Wiele z tych dzieci zostało zmuszonych do walk, podczas gdy inne dołączyły z powodu presji ekonomicznej i społecznej. Dzieci, które zostały przesiedlone lub żyją w ubóstwie są jeszcze bardziej narażone na rekrutację do grup zbrojnych. Często pełnią w nich różne funkcje: bojowników, kucharzy, tragarzy, szpiegów czy posłańców. Wiele z nich jest także wykorzystywanych seksualnie.

Więcej informacji:

Od listopada ubiegłego roku UNICEF Polska prowadzi akcję „Uratuj dziecko w Sudanie Południowym”. Poprzez stronę unicef.pl/sudan można przekazać darowiznę na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci w tym afrykańskim kraju, gdzie ćwierć miliona najmłodszych jest zagrożonych śmiercią głodową. Akcję wspiera Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Dołącz do akcji:

slide_podglad_button

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej