UNICEF apeluje o wsparcie dla dzieci uchodźców i migrantów w Europie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI195361

Genewa/Nowy Jork, 25 września 2015 r. – UNICEF apeluje o 14 mln dolarów, które są niezbędne, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dzieciom uchodźców i migrantów w Europie. Liczba dzieci, które przybywają do Europy uciekając przed przemocą w Syrii, Iraku i Afganistanie zwiększyła się o 80%.

Według ostatnich danych Eurostat, od stycznia do lipca 2015 r. 133 tysiące dzieci ubiegało się o azyl w Unii Europejskiej. To średnio 19 tysięcy dzieci w każdym miesiącu. Dzieci stanowią 1/4 osób szukających schronienia w Europie.

Wkrótce do Europy nadejdzie zima. Dlatego musimy podjąć wysiłki, aby już dziś zaopiekować się dziećmi uchodźców i migrantów, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. uchodźców i migrantów w Europie. Współpracując z rządami i organizacjami partnerskimi w całej Europie, UNICEF robi wszystko, co w jego mocy, aby dzieci uchodźców i migrantów były bezpieczne, zdrowe oraz aby ich prawa były przestrzegane, a godność respektowana

W ciągu najbliższych 12 miesięcy UNICEF chce podjąć następujące działania:

  • Utworzenie w pobliżu punktów rejestracji Miejsc Przyjaznych Dzieciom
  • Dostarczenie rodzinom informacji na temat zasad żywienia dzieci
  • Wsparcie programów edukacyjnych
  • Wsparcie techniczne i eksperckie dla rządów państw i organizacji partnerskich w takich obszarach jak prawa dzieci i ich ochrona, wsparcie psychologiczne, zapobieganie i reagowanie na przemoc czy ochrona przed handlem ludźmi 
  • Wsparcie i ochrona dzieci podróżujących samotnie lub rozdzielonych z rodzinami

UNICEF oferuje również pomoc europejskim rządom, aby ich polityka i procedury były zgodne z międzynarodowymi standardami i zawsze stawiały najlepszy interes dziecka na pierwszym miejscu.

Ponieważ w ostatnich miesiącach wzrosła liczba dzieci uchodźców i migrantów w Europie, UNICEF już zwiększył pomoc dla Chorwacji, Serbii i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii. UNICEF oferuje również swoje wsparcie dla rządów i lokalnych organizacji partnerskich w Grecji, Słowenii, Austrii i na Węgrzech.

UNICEF przypomina także, że w Syrii i państwach ościennych około 7,6 mln dzieci wymaga natychmiastowej pomocy. Niestety programy pomocy humanitarnej realizowane w tych państwach przez UNICEF są poważnie niedofinansowane. W 2015 r. UNICEF apeluje o fundusze w wysokości 903 mln dolarów, które pozwolą na dostarczanie niezbędnej pomocy. W chwili obecnej UNICEF dysponuje zaledwie połową tej kwoty.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej