UNICEF: Co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt na świecie przeszło zabieg wycięcia zewnętrznych narządów płciowych

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI73765_Med-Res

Nowy Jork, 5 lutego 2016 r. – W 30 krajach świata żyje obecnie co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt, które przeszły zabieg wycięcia zewnętrznych narządów płciowych (female genital mutilation, FGM) alarmuje UNICEF w przeddzień Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych.

Połowa kobiet i dziewcząt, które przeszły zabieg mieszka w trzech państwach: Egipcie, Etiopii oraz Indonezji.

Obrzezanie kobiet ma różne formy. Niezależnie jednak od tego, która z nich jest praktykowana, FGM stanowi pogwałcenie praw dzieci.

Zabieg okaleczania żeńskich narządów płciowych różni się w zależności od regionu i kultury. Niektóre formy tego zabiegu stwarzają poważne zagrożenie dla życia kobiet i dziewcząt, natomiast każda jest łamaniem ich praw. Musimy zwiększyć wysiłki na rzecz wyeliminowania tej praktyki. Powinny się w to włączyć nie tylko rządy państw czy personel medyczny, ale także rodzice i całe rodziny, powiedziała Geeta Rao Gupta, zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF.

W większości krajów dziewczęta są poddawane zabiegowi przed ukończeniem 5. roku życia. Według danych UNICEF, 44 mln dziewcząt, którym zostały wycięte zewnętrzne narządy płciowe mają 14 lat lub mniej (najwięcej w Gambii - 56%, Mauretanii – 54% i Indonezji - 50%). Z kolei kobiety wieku 15-49 lat najczęściej są okaleczane w Somalii (98%), Gwinei (97%) oraz Dżibuti (93%).

Statystyki wskazują, że obecnie zabieg przeszło o 70 mln więcej kobiet i dziewcząt, niż szacowano w 2014 r.

Jest to spowodowane przede wszystkim wzrostem liczby ludności w niektórych krajach i dokładniejszymi danymi, które gromadzi rząd Indonezji. Ponieważ coraz więcej statystyk dotyczących FGM jest dostępnych, rośnie również ujawniona liczba kobiet i dziewcząt, które zostały okaleczone.

Ustalenie skali zjawiska FGM jest niezbędne do wyeliminowania tej praktyki. Kiedy rządy zbierają i publikują ogólnokrajowe statystyki dotyczące FGM, lepiej rozumieją skalę problemu oraz mogą podjąć odpowiednie działania na rzecz ochrony praw milionów kobiet i dziewcząt, dodaje Rao Gupta.

W ciągu ostatnich 30 lat można zauważyć zmniejszenie liczby dziewcząt w wieku 15-19 lat, które przeszły FGM. W Liberii ten odsetek spadł o 41%, w Burkina Faso o 31%, w Kenii o 30%, a w Egipcie o 27%.

Od 2008 r. ponad 15 000 społeczności lokalnych w 20 krajach publicznie zadeklarowało porzucenie praktyki FGM, w tym ponad 2000 społeczności podjęło taką decyzję w ubiegłym roku. Jednocześnie 5 państw przyjęło prawo zakazujące FGM. Dane wskazują również na powszechną dezaprobatę dla tej praktyki w krajach, w których nadal jest stosowana. Uważa tak niemal 2/3 chłopców i mężczyzn.

Ogólne dane wskazujące na postęp w eliminacji tej praktyki są niewystarczające, aby nadążyły za wzrostem liczby populacji. Jeśli obecne tendencje utrzymają się, znacząco wzrośnie również liczba kobiet i dziewcząt, które zostaną poddane temu okrutnemu zabiegowi w ciągu najbliższych 15 lat.

UNICEF wraz z Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych (UNFPA) prowadzi największy, światowy program na rzecz eliminacji praktyki obrzezania dziewcząt i kobiet. Współpracujemy z rządami państw, społecznościami lokalnymi, przywódcami religijnymi i wieloma innymi partnerami, aby wspólnie doprowadzić do zakończenia tej szkodliwej praktyki.

Wyeliminowanie FGM należy do jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 r. Dlatego zaangażowanie społeczności międzynarodowej jest teraz silniejsze niż kiedykolwiek.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej