UNICEF: Już ponad 4000 przypadków mikrocefalii wśród dzieci w Brazylii. Wirus Zika zagrożeniem dla noworodków.

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Wirus Zika zagrożeniem dla noworodków

Nowy Jork/Panama/Genewa, 2 lutego 2016 r. – Od 22 października 2015 r. do 26 stycznia 2016 r. liczba zarejestrowanych przypadków mikrocefalii (małogłowia) wśród noworodków w Brazylii wzrosła do 4180. W 2014 r. odnotowano 147 przypadków w całym kraju.

Mimo że wciąż nie ma jednoznacznych dowodów na związek między mikrocefalią, a wirusem Zika, to jednak te statystyki budzą niepokój i konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań, powiedziała dr Heather Papowitz z UNICEF.

Obecnie wirus Zika przenoszony przez komary stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi w ponad 20 krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów. UNICEF współpracuje z rządami państw i organizacjami partnerskimi, aby uchronić społeczności od zakażenia. W Brazylii docieramy z informacją, jak uniknąć ukąszeń komarów oraz jak zapobiegać ich wylęganiu.

Musimy działać natychmiast, aby dotrzeć do kobiet z informacją, jak mogą ochronić siebie i swoje dzieci przed zakażeniem. Potrzebne jest również zaangażowanie społeczności w działania na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, dodała Papowitz.

Komary rozprzestrzeniają wirus bardzo szybko. Dlatego należy stosować proste metody ochrony, np. używać środków odstraszających komary, nosić odzież w jasnych kolorach zakrywającą jak najwięcej ciała, usuwać miejsca, w których komary mogą się wylęgać oraz zakładać moskitiery na oknach i drzwiach. Kobiety ciężarne, które podejrzewają, że mogły zostać zakażone wirusem, powinny udać się do przeszkolonego pracownika opieki medycznej.

Mimo że wzrost liczby przypadków zachorowania na mikrocefalię odnotowano tylko w Brazylii, UNICEF jest gotowy zwiększyć wsparcie dla innych państw w regionie wykorzystując swoją sieć 24 biur obsługujących 35 państw i terytoriów.

UNICEF apeluje o niemal 9 mln dolarów, które pozwolą prowadzić działania niezbędne w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa oraz łagodzeniu jego wpływu na noworodki i ich rodziny w całym regionie. 

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej