2010

Kup szczepionkę! Ocal matkę i jej dziecko

UNICEF - Etiopia, szczepienia na tężec

© UNICEF / Grażyna Gudejko

Etiopia jest krajem cierpiącym na ogromny brak profesjonalnej opieki medycznej. W 2010 roku na 1 lekarza przypadało tam 40 tysięcy mieszkańców. Większość kobiet rodzi w domu, a w rezultacie często dochodzi do zakażenia tężcem noworodkowym. Wiosną i latem 2010 roku UNICEF Polska prowadził kampanię „Kup szczepionkę! Ocal matkę i jej dziecko”. Całkowity dochód uzyskany w ramach tej kampanii (760 tysięcy złotych) został przekazany na program walki z tężcem w Etiopii. Fundusze przeznaczono na zakup szczepionek dla przyszłych matek oraz specjalnych zestawów do wykorzystania w czasie porodu. Jest w nich wszystko, co absolutnie niezbędne: czysta cerata, sterylne żyletki wraz z nitką do przecięcia i związania pępowiny, mydło oraz ulotka z informacjami, jak dbać o higienę dziecka w pierwszych chwilach jego życia.

Haiti - trzęsienie ziemi

UNICEF - Haiti

© UNICEF / Marco Dormino

12 stycznia 2010 roku u wybrzeży Haiti miało miejsce największe od 200 lat trzęsienie ziemi. Katastrofa dotknęła 3,5 miliona osób, zginęło 210 tysięcy, a liczba rannych sięgnęła 300 tysięcy. Ponad 1,1 miliona osób straciło dach nad głową. UNICEF już kilka godzin po trzęsieniu ziemi rozpoczął organizowanie pomocy humanitarnej. Następnie włączył się w długofalową odbudowę kraju. Na apel o pomoc odpowiedziały oddziały UNICEF na całym świecie, organizując zbiórki pieniędzy, mobilizując partnerów korporacyjnych i osoby prywatne. Zbiórka prowadzona w Polsce przyniosła ponad 2,7 miliona złotych! Zebrane fundusze zostały przeznaczone na budowę ponad 11,3 tysiąca latryn oraz akcję szczepień przeciwko polio, błonicy i odrze, która objęła 2 miliony dzieci. Przekazaliśmy również 360 tysięcy moskitier chroniących przed malarią i zapewniliśmy specjalne odżywki dla około 11 tysięcy niedożywionych niemowląt. Stworzyliśmy tzw. „baby tents”, gdzie objęliśmy opieką 102 tysiące dzieci i 49 tysięcy mam oraz 369 Miejsc Przyjaznych Dzieciom dla blisko 95 tysięcy dzieci mieszkających na terenie dotkniętym katastrofą. Zapewniliśmy również namioty szkolne i materiały edukacyjne dla 720 tysięcy dzieci. Dzięki wsparciu UNICEF objęto opieką także 5 tysięcy dzieci, które po trzęsieniu ziemi zostały rozdzielone z rodzicami. 1265 z nich odnalazło bliskich.

Pakistan - powódź

UNICEF - Pakistan

© UNICEF / Marta Ramoneda

Latem 2010 roku Pakistan nawiedziła największa od 80 lat powódź. Jej skutki dotknęły ponad 20 milionów osób. Pod wodą znalazła się 1/5 kraju, zniszczonych zostało 900 tysięcy domów. UNICEF od pierwszych dni powodzi prowadził na miejscu szeroko zakrojoną akcję pomocy humanitarnej. Od września 2010 roku prowadziliśmy zbiórkę środków na rzecz ofiar powodzi, pozyskując kwotę ponad 700 tysięcy złotych. Za zebrane fundusze zapewnialiśmy wodę pitną dla 3 milionów osób dziennie. Do końca 2010 roku rozdysponowaliśmy ponad 25 milionów tabletek oczyszczających wodę i zapewniliśmy dostęp do urządzeń sanitarnych 1,7 milionom osób. Ponad 60 tysięcy dzieci i 27 tysięcy kobiet w ciąży lub karmiących piersią otrzymało pomoc w specjalistycznych ośrodkach leczenia niedożywienia. Rozdaliśmy ponad 940 tysięcy moskitier, aby ograniczyć zachorowania na malarię na terenach popowodziowych. Zapewniliśmy pomoce naukowe dla 195 tysięcy dzieci, a także dziesiątki tysięcy koców i ciepłych ubrań.

Zobacz również

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS Sp. z o.o. przedłużyła udział w programie „Firma z Sercem”. Wspólnie z UNICEF Polska dba o to, aby każde dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, ciesząc się pełnym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Więcej
Wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Jakiej Europy chcą dzieci? Sprawdź wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Konflikty zbrojne oraz zdrowie psychiczne – to obszary, z którymi wiążą się najpoważniejsze obawy dzieci i młodzieży w Unii Europejskiej. Znamy wyniki ankiety Europe Kids Want 2024, która została opracowana we współpracy z dziećmi i dotyczyła najważniejszych dla nich tematów.

Więcej
UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Współczesna dynamiczna i złożona rzeczywistość gospodarcza coraz częściej pokazuje, że efektywnie prowadzony biznes powinien brać pod uwagę także kwestie społeczne i humanitarne. O wzajemnych benefitach dobrze zbudowanych i starannie prowadzonych relacji sektora pozarządowego oraz świata biznesu mówić będzie Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.

Więcej